Instagram - A tökéletes testért megy a küzdelem

Akármelyik magazint nyitjuk fel, minden nőnek tökéletes teste van. Vagy izmos, kisportolt beach-body vagy lágy, tökéletes arányokkal rendelkező nőies homokóra-alkat. Gyakori az egyszerű tini vagy háziasszony vágya: olyan ideális testtel rendelkezni, mint a magazinokban szereplő hölgyek.
Instagram - A tökéletes testért megy a küzdelem

Már régóta tudjuk, hogy milyen a jóga-testalkat: karcsú, hajlékony és rugalmas, ugyanakkor önkontrollos és izmos. Nem vagy egyedül ha nem rendelkezel a jógatesttel és társadalmunkban is sok, egyre több nő vágyik rá – főleg, amióta a közösségi médiában is feltűnnek ezek. A wellness-komponensnek köszönhetően fittnek és örömorientáltnak tekintik - ahelyett, hogy a versenysport szorgalmát tükrözné, a vitalitást szimbolizálja.

Nem meglepő, hogy jelenleg sokan e testképet tekintik az ideálisnak. Ez testesíti meg azt, amit a munkaerőpiacon is elvárnak: a rugalmasságot, a tudatosságot és ellenállóságot.

A test külső megjelenése mindig is fontos szerepet játszott a társadalomban, de a korábban a nyilvánosság előtt még inkább plakáton, magazinban szerepeltek, viszont mára már mindenütt jelen van a közösségi médiában, amelyen keresztül emberek milliói láthatnak és értékelnek másokat.

A közelmúltban megjelent "Testek" című könyvének új verziójában az ismert brit pszichoterapeuta - Susie Orbach - azzal érvel, hogy testünk "már nem csak az a valami, amit gondozni kell, dezodorálni és illatosítani kell", mielőtt nekilátnánk napjainknak, hanem egy alakítható, formálható névjegykártyává vált. Épp ezért borzasztó, de állandó kihívás a testünk karbantartása, állandó ítéltetésre kényszerítése.

A könyv világosan mutatja, hogy ez az állandó küzdelem kollektív probléma, amelyet csak együtt tudunk megoldani. Megmutatja, hogy mi a baj a rendszerünkben: legyen banki dolgozó, akadémikus, orvos vagy irodai asszisztens - az online és offline megjelenés ma már mindennapos és követelményeket támaszt olyan munkakörök felé, amelyekhez valójában semmi köze a külvilágnak.

Ez a kényszeres megfelelni akarás erősen befolyásolja a mentális egészséget. "Tanulmányok azt mutatják, hogy a negatív testkép, vagyis a szakadék egy feltételezett ideális és a tényleges önkép között az elmúlt 50 évben nőtt" - magyarázza. Az emberek egyre inkább elégedetlenek saját testükkel.

Ugyanakkor, különösen a nőknél, a társadalom elismerését továbbra is nagyon a külső megjelenés alakítja. Az állítólagos „tökéletes testek” állandó jelenléte, például a közösségi médiában, nem könnyíti meg a helyzetet. Az orvos olyan tanulmányokról mesél, amelyek azt mutatják, hogy a fiatal iskolás lányok is már meg akarnak felelni karcsú példaképeiknek. A szakértők panaszkodnak az evés és a testproblémák fokozódására, mint például az étvágytalanság, az elhízás, a bulimia vagy a mértéktelen evés, ahol egyenesen "zabálástól” van szó.

Szociológus megvizsgálta, hogy a saját testünk jelentősége önmagunk számára megnövekedett-e, viszont arra jutott, hogy ezt egyértelműen nem lehet kijelenteni, azonban a test kialakítására a jelenben nagyobb figyelmet fordítunk. Talán az óriásplakátok, a videójátékok avatárjai, a szépészeti appok és a smink-oktatóvideók is ezeket segítik elő.

Egyébként paradox a helyzet a szépségideálokkal: tudjuk, hogy nem az agyonretusált „instagram-testek és -arcok” tökéletessége az legegészségesebb és mindenki számára ideális kinézet, mégis erre törekszünk.

Gertraud Stadler, a berlini Charité InBIT Orvostudományi Nemek Kutatásának Intézetének igazgatója szerint a túlsúly túl ártalmatlan az egészségre. Véleménye szerint a testmozgás hiánya a nagyobb probléma. „Az, hogy az ember hogyan érzékeli önmagát, és hogy vonzónak találja-e testét, attól is függ, mennyit mozgott gyermekként”, mondja. Stadler elmagyarázza, hogy a mozgás nemcsak az egészséges test számára fontos, hanem az egészséges énkép fejlődése szempontjából is. A Charité kutatója úgy véli, hogy mind a nőknek, mind a férfiaknak gyalogolniuk vagy edzeniük kellene, ahelyett, hogy autóval közlekednek és gyorsétteremben étkeznek.

Az ausztrál Celeste Barber néhány évvel ezelőtt elkezdte felhívni a figyelmet a sikeres influencerek és hírességek „műhelytitkaira”. Fotó- és videósorozatot készít magáról az „ideális” instaceleb ellenpólusaként, Ugyanabban a pózban, ugyanazzal a mimikával, de valóságos testtel jelenik meg a képeken és figyel arra, hogy kellőképp finom humorral nyúljon a témához, a celeb művi megjelenítése így szembekerül a normál, hétköznapi emberi öltözetével, testével, arcával, amivel önkéntelenül azonosulni tud azonnal a néző, olvasó.

Kapcsolódó cikkek

Milyen digitális trendekre számíthatunk az idei évben?

Milyen digitális trendekre számíthatunk az idei évben?

Egyre hangsúlyosabb a távmunka és az 5G hálózatok használata.

Az oktatásban is egyre gyakrabban alkalmaznak VR-technológiát

Az oktatásban is egyre gyakrabban alkalmaznak VR-technológiát

Az üzleti életben is sokrétűek a felhasználási lehetőségek.

Milyen támadási formákkal szembesülünk az interneten IT biztonsági szempontból?

Milyen támadási formákkal szembesülünk az interneten IT biztonsági szempontból?

Az internet számos jó tulajdonsága mellett, legalább ugyanannyi veszély leselkedik ránk. Az etikus hackerek, rosszindulatú programok, vírusok soha nem alszanak az interneten, így nekünk is ideje felhúzni azt a bizonyos kesztyűt.