Így befolyásolja a technológia az alvásunkat. Lassan már pihenni sem tudunk.
Úgy érezzük, gyorsabb és zökkenőmentesebb általuk az ügyintézés és a kapcsolattartás, és nagyobb szabadságot nyerünk velük. Hajlamosan vagyunk eltekinteni a negatív hatásoktól. Pedig a technológia ártalmas is lehet, különösen az alvásunkra. Cikkünkben ezt a hatást mutatjuk be.
Megzavart ritmus
Több kutatás igazolja, hogy a szervezet cirkadián ritmusát is megzavarják ezek az eszközök. Egyrészt előfordulhat, hogy a „képernyő előtt” felejtjük magunkat, s így tolódik a lefekvés ideje. Ha nagyon változó a napi rutin, nehezebben alszunk el. Ami viszont súlyosabb: a kütyük kék fénye csökkenti a melatonin termelődését szervezetünkben, így nem tudunk elcsendesedni. Sokan emiatt akár egész éjjel ébren vannak, hiszen kerüli őket az álom.
Túlstimuláció
Sokan úgy érzik, megnyugtatja őket a kütyühasználat, akár este is. Pedig pont ellenkezőleg: a közösségi média böngészése, valamint az e-mailek ellenőrzése növeli a stresszszintet, így lassabban csendesedünk el este. Előfordulhat, hogy nehezebben tudjuk hátrahagyni a munkánk problémáit is. Sokkal rosszabb a pihenésünk minősége, ha az estét a technológia használata tölti be.
A REM fázis megzavarása
A túl sok technológia, használata ronthatja a REM fázist. Nem is tűnik fel, de nem alszunk pihentetően, s így álmosak, dekoncentráltak, rosszkedvűek leszünk a következő napon is. Akár a memóriánk is rosszabb lehet emiatt.
Mit tehetünk a pihentető éjszakáért?
Van néhány tanács, amelyet megfogadva jobb lehet a pihenés. Kövessük a következő tippeket:
● Alakítsunk ki esti rutint!
● Mindig nagyjából ugyanabban az időben menjünk aludni!
● Korlátozzuk a képernyőhasználatot az esti órákban!
● Próbáljunk ki egy kékfény-blokkoló szemüveget, vagy állítsuk át a képernyő fényerejét!
● Egy kellemes fürdővel, s olvasással vagy beszélgetéssel lazuljunk el!
● A gyerekekkel mesenézés helyett olvassunk vagy beszélgessünk velük!
● Az ágyban ne telefonozzunk! Váltsunk hagyományos ébresztőórára!
● Telefonunkat némítsuk le az alvás idejére, vagy kapcsoljuk ki az értesítéseket!
● Legyen a hálószoba technológia-mentes zóna.
● Teremtsünk kényelmes környezetet! Válasszuk az ágyneműhuzatok, párnák, garnitúrák, lepedők óriási választékát!
Összefoglalva: A modern eszközök negatív irányba befolyásolják életünket és alvásunkat, ha túlzásba visszük használatukat. Nemcsak saját cirkadián ritmusunkat borítják fel, de növelik a stressz-szintet, s zavarják a REM fázist. A fenti tippeket megfogadva javíthatunk a pihenésen.