Történelmi kutyafajták

A történelem során a kutyák számos emberi közösség számára hűséges társak és őrök voltak. Valójában a kutyák gondozása Európában több milliárd dolláros üzletággá vált.
Történelmi kutyafajták

Számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy a kutyák hogyan váltak háziasítottá, de a legtöbb tudós egyetért abban, hogy a kutyák a farkasoktól származnak. A kutyákat a vadászó-gyűjtögető népek egymástól függetlenül szelídítették és háziasították körülbelül 9 000-34 000 évvel ezelőtt. Ez az időszak egybeesik a bronzkor kezdetével is. A fosszilis maradványok arra utalnak, hogy a bronzkorban már öt különböző kutyafajta létezett.

A kutyák a szürke farkasokból fejlődtek ki. Az első kutyákat zsákmányszerzésre tenyésztették ki, de olyan tulajdonságokkal is rendelkeztek, amelyek lehetővé tették, hogy ne csak vadászkísérők legyenek. Kifejlesztették az indulatok gátlásának képességét is, ami fontos kulturális személyiségekké tette őket. Emellett segítették az emberek Észak-Amerikába való bevándorlását, és biztonságban tartották a közösségeket.

Az első háziasított kutyákat valószínűleg európai emberi törzsek szelídítették meg. A kutyákat méretük és erejük miatt választották ki, ami jobb vadászokká tette őket. Ezeket a kutyákat rénszarvasok terelésére és jegesmedvék vadászatára használták. Az 1750-es években Párizsban vakvezetőnek is kiképezték őket. Az első világháborúban mentő- és futárkutyaként is használták őket.

A kutyákat gazdáikkal együtt temették el, és kutyaszobrok álltak őrködni a kriptáknál. A farmokon őrző-védő kutyaként is használták őket. Sok korai kutyapopulációt felváltottak a későbbi kutyapopulációk. A kutyák követhették az embereket, amikor azok Eurázsia különböző részeire költöztek. Egyes tudósok úgy vélik, hogy a kutyákat különböző régiókban, különböző időpontokban szelídítették és háziasították. A kutyákat már 9000 évvel ezelőtt is szelektíven tenyésztették szánhúzó kutyáknak Szibériában.

A kutyáknak jellegzetes testszőrzetük van, amely segít melegen tartani őket. Belső termosztátjuk is van, amely lehetővé teszi számukra a testhőmérséklet fenntartását. Mellső lábaikon harmatkarmok is vannak, amelyek segítenek nekik a vonóerő létrehozásában. A lábközépcsontok párnái is vannak, amelyek segítenek elnyelni a rázkódást.

Ezenkívül a kutyákat azért tenyésztették, hogy kisebbek legyenek. A masztiff típust nagy, izmos teste miatt értékelték. Végül ezeket a kutyákat úgy tenyésztették ki, hogy kevésbé legyenek agresszívek, és Európában ezek lettek a legnépszerűbb fajták. Pásztorkutyaként, agárként és vizslakutyaként használták őket. A látókutyáknak fokozott éles látásuk van.

Egyre több kutatás foglalkozik a kutyák történetével. Vizsgálatokat végeztek a háziasítás idejének és az első kutyapopuláció pontos helyének meghatározására. A tanulmányok szerint a kutyák régebbiek, mint azt a korábbi elméletek feltételezték. Valószínűleg az élő emlősök közül ők a legidősebbek, hiszen több millió éve élnek. Sok szakértő egyetért abban, hogy a kutyák legalább 16 000 évvel ezelőtt váltak el a farkasoktól Délkelet-Ázsiában.

Egy másik tanulmány szerint a kutyákat Dél-Kínában a paleolitikum idején szelídítették meg. A kutyák szintén megszelídülhettek Kelet-Eurázsiában, amikor a korai holocén korszak elkezdődött. Az ottani kutyákat gazdáikkal együtt temették el, és vadászatra használták őket

Az is sokat változott az idők során, hogy mit esznek a kutyák. Mára már modern kutyaeledeleket fejlesztettek ki számukra, amik biztosítják fejlődésüket, egészségüket.

Kapcsolódó cikkek

Történelmi kutyafajták

Történelmi kutyafajták

A történelem során a kutyák számos emberi közösség számára hűséges társak és őrök voltak.